Serwis o zwierzętach Pupileo.pl

Reklama

Koty   Psy Ogłoszenia Pupileo.pl

Reklama

Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Domyślnie Kilka prostych pytań

Witam. Jestem zupełnie świeży ale podobnie jak ogromnej większości obecnych nawet chwilowo tutaj bardzo podoba mi siei wygląd i charakter hiszpana. Cóż po pierwsze jesteśmy z żoną i dziećmi po poważnych przejściach z poprzednim psem. Poprzedniego psa musieliśmy oddać ponieważ niezaakceptował małych dzieci (dodam, nim podniosą się głosy oburzenia, mimo naszych usilnych starań), a mamy dwóch synów,którzy potrzebują cierpliwego kompana do kochania i zabawy. Teraz mieszkamy w domu i mamy spory ogród więc szukamy nowego psa. Mastif hiszpański wydaje się odpowiedni. Duży, stróżujący i jak czytałem cierpliwy dla dzieci. Teraz pytania. Czy do domu z dziećmi lepiej psa czy sunię? Czy suka też obroni (odstraszy) dom (poza rzeczywiście słusznym wyglądem). Czy można liczyćna to że sykamniej zniszczy ogród? Ok ok nie jest to wielki problem ale tak pytam . Czy taki szczeniak bardzo niszczy jak jest młody, czy trzeba pójść z nim na szkolenie, jakie karmy ew. co dodawać do jedzenia? Nie jesteśmy i nie zamierzamy być wystawcami więc czy można kupić szczeniaka niewystawowego (czy nie pojawia się niebezpieczeństwo poważnych chorób? Jaki ten pies jest rzeczywiście (nie książkowo bo to wiem) dla dzieci? Ma w genach cierpliwość wobec dzieci czy trzeba go tego uczyć? No i co najważniejsze czy można teraz w Polsce w ogóle kupić, jaki jest koszt, gdzie kupić niewystawowego, no i proszę pisać cokolwiek Państwu przyjdzie do głowy. Pozdrawiam

Starszy Miłośnik Zwierząt
    Zapisany
    Oct 2011

Domyślnie Odp: Kilka prostych pytań

Tak naprawde zaden pies a na pewno hiszpan nie jest odpowiednia zabawka dla dzieci.
    Wychowanie takiego psa jest przedsiewzieciem porownywalnym zarowno pod wzgledem zaangazowania czasowego jak i finasowym do wychowywania naszych pociech - na pewno przez okres pierwszego roku zycia szczeniaka. Bagatelizowanie potrzeb zwiazanych chociazby z socjalizacja, wyrabianiem wlasciwych nawykow szczeniecia ale i wlasciwym zywieniem i opieka weterynaryjna wczesniej lub pozniej sie zemszcza.
    Ja bym zaczal od wnikliwej analizy przyczyn dlaczego sie nie udalo z poprzednim psem... To sa naprawde skrajne sytuacje kiedy pies nie potrafi sie dostosowac...
    Zalety posiadania psa rodzinnego ktorych jest sporo okroszone sa takimi niedogodnosciami jak okres podgryzania, skakania ( hiszpan to 70-120kg), przemeblowania ogrodu (najlepiej od razu pogodzic sie ze go nie bedzie ) opieka w przypadku zachorowania zwierzaka... Z tym wszystkim nalezy sie liczyc.
    Hiszpan to zdecydowanie pies strozujacy wiec bedzie bronil swojego terenu ze wszystkimi tego konsekwencjami (np. szczekanie w nocy).
    Co do szkolenia... wdaje mi sie, ze hiszpana trzeba wychowac nie szkolic... czasami gdy brak doswiadczenia warto skorzystac z pomocy innych.
    O karmieniu to elaboraty mozna pisac wiec najlepiej dowiadywac sie u hodowcy od ktorego bierzemy szczeniaka.
    Co do szczeniakow to wystarczy popytac po hodowlach - informacje z pierwszej reki. Osobiscie radzilbym zwracac uwage na zdrowie (przebadanie) rodzicow.
    A jaki jest hiszpan? Kazdy inny, niepowtarzalny... Co pies to charakter. Wystarczy jednak raz poznac dobrze ta rase zeby pozostac jej wierny.
    I tak na koniec: mam w domu trojke dzieci (w przedziale wiekowym 1-6 lat) i temperamentnego 1,5 rocznego hiszpana...

Nemo jest moim pierwszym Hiszpanem, po serii owczarków niemieckich. Jest on psem zdecydowanie wymagającym doświadczonego opiekuna. Ma świetną psychikę, jako 10 miesięczny pies stróżujący potrafi odróżnić gości hotelowych (mamy mały pensjonat nad morzem) od całej reszty. Pierwszych toleruje, daje im się głaskać przez płot, ale jak tylko na terenie pojawi się ktoś bez parawanu, koca, piłek plażowych i głośnych dzieci to próbuje roznieść płot. W naszym zamiarze jednak miał to być pies rodzinny, który miał spędzać dużo czasu z dziećmi. Ma on jednak naturę "łobuza" i nic nie sprawia mu większej radości niż złapanie którejś z dziewczynek za warkoczyk... Jest też trochę niezdarny, a ważąc obecnie 70kg może narobić sporo problemu samym podaniem ciężkiej łapy. Nie spędził więc nigdy z naszymi córkami (3 i 5 lat) nawet minuty bez dozoru osoby dorosłej. Myślę więc że posiadanie MH będzie wiązało się ze sporymi wyrzeczeniami i nie będzie takie kolorowe jak by się to mogło teraz wydawać.
    P.S. Jakiś czas temu rzucaliśmy sobie z żoną piłkę, a Nemo biegał między nami próbując ją złapać. Raz jednak nie wyhamował i otarł się o żonę, w efekcie czego zrobiła w powietrzu kilka obrotów jak bączek, po czym boleśnie upadła. Jeśli byłbym mniej rozsądny i zamiast żony bawiłbym się z córką to mogłoby się to skończyć tragicznie.
    P.S.S. Jeśli miałbym jeszcze raz wybierać psa to bez wątpienia byłby to znowu Hiszpan.

Młodszy Miłośnik Zwierząt Arkadesh's Avatar
    Zapisany
    Apr 2012

Co do obronności - myślę, że nie ma większej różnicy pomiędzy suką a psem, o ile chodzi o obronę przed ludźmi a nie niedźwiedziami. Z punktu widzenia agresora różnica pomiędzy 80 kilogramami z paszczą pełną zębisk a 100 kilogramami jest zaniedbywalna. W kilku źródłach wspominają zresztą, że do obrony lepsze są suki - są ponoć bardziej zdeterminowane i walczą do końca, tam gdzie samiec może uznać się za pokonanego i odpuścić.
    Co do ogrodu - różnica w zniszczeniach podobna jak w przypadku obrony Zarówno pies jak i suka wykopią sobie dołek w dogodnym miejscu, a nawet kilku, poprzycinają krzewy. Z czasem skala zniszczeń spadnie, ale szczeniak będzie miał mnóstwo pomysłów na kreatywną reorganizację ogrodu. A że taki szczeniak w okresie największej ochoty na wygłupy będzie miał jakieś 40 kilo, to wiele się nie ostanie. Nie ma wyjścia - trzeba ogród odpowiednio wcześniej przygotować. Na szczęście mastify nie są miłośnikami skoków wzwyż i płotki 80 cm całkowicie wystarczą do oddzielenia części ozdobnej i warzywnej ogrodu.
    Co do dzieci, to też nic nowego nie napiszę - mastif cierpliwy jest i łagodny, tyle że jako szczeniak niezdarny, przez co może niechcący poturbować.
    Jeszcze jedna rzecz, o której trzeba wiedzieć, decydując się na hiszpana. Jego charakter jest trochę inny niż "typowego" psa, zwłaszcza jeśli przez typowego rozumiemy labradora czy wilczura. Przywiązuje się do człowieka powoli, a może i szybko, tylko jest bardzo zachowawczy w okazywaniu tego. Nie będzie zrywał się z legowiska i leciał, żeby was powitać ani machał energicznie ogonem. Po jakimś czasie zacznie, ale zawsze to będzie takie trochę nieśmiałe. Nie mylić z lekceważeniem - po prostu hiszpan to ochroniarz idealny, nie narzuca się tylko dyskretnie obserwuje sytuację z odległości.
    Co do szkoleń - ja jestem za wszelkimi szkoleniami. Po pierwsze przyspieszają proces nawiązywania więzi z psem, a po drugie mastif to duże bydlę i umiejętność zapanowania nad nim jest niezbędna. Odpuściłbym tylko sobie naukę podawania łapy - dopóki łapkę podaje szczeniaczek, choćby i czterdziestokilowy, to jest to słodkie, ale jak osiemdziesięciokilowe psisko przejedzie wam nieco niezdarnie pazurami po kolanie, to już tak fajnie nie jest.
    Co do niewystawowych - nie sądzę, żeby ktoś doradził, gdzie kupić. Hodowli psów z założenia niewystawowych bym chyba unikał jak ogień wody, bo to by znaczyło, że hodowca zakłada od początku niższy standard. Ale w każdym miocie może zdarzyć się jakieś szczenię z jakimś defektem, który dyskwalifikuje go wystawowo, a z punktu widzenia zdrowotnego jest banalny. Trzeba szukać po hodowlach i pytać.
    Co do kosztów - nie ma się co oszukiwać, tanio nie będzie. Koszt zakupu psa to drobiazg w porównaniu z jego utrzymaniem. Na karmie nie ma co oszczędzać. Nie koniecznie ziwipeak , ale już Acana jak najbardziej. Najważniejsze suplementy na stawy - te tanie nie są. A jak (tfu, tfu) pies zachoruje, to debet murowany - duży pies to dużo leków, a te refundowane nie są. Na szczęście to dość zdrowe zwierzaki.

Ok bardzo dziękuję za odpowiedzi. Muszę to wszystko jeszcze raz przemyśleć. Rzeczywiście mam dwóch małych synów 3 i 5 lat i ich bezpieczeństwo to zdecydowanie priorytet. Zwykle nie ulegam chwili i umiem pozwolić sobie na rozsądną refleksję i nawet jesli teraz zrezygnuję to nie znaczy że kiedyś nie będę miał Hiszpana. Oczywiście i pieniądze na utrzymanie mają znaczenie choć moze nie największe. Trochę też przeraza mnie to co czytałem w poście problem z mastifem. Taki szczekający lokator mógłby u mnie nie przejść. Niestety w naszym pięknym kraju ludzie nim pójdą na policję mogą chcieć go otruć a tego bym nie wytrzymał. W każdym razie dzięki za szczere odpowiedzi. W grę wchodzi jeszcze Duży Szwajcarski Pies Pasterski i może pójdę w tym kierunku. Pozdrawiam serdecznie. Acha co do poprzedniego psa to był Akita Amerykański, który wobec nas właścicieli był łagodny jak owca jednak starszego syna za nic nie chciał uznać jako członka rodziny i (co było naszą winą) obawie o dziecka zaczęliśmy go izolować zakładając że jak się przeprowadzimy to jakoś się ułoży (wtedy w trzy pokojowym mieszkaniu było to karkołomne wyzwanie). Raz nie dopilnowaliśmy i było by nieszczęście. Dobrze się też nie skończyło, ale mogło być gorzej. Pozdrawiam raz jeszcze

Doświadczony Miłośnik Zwierząt
    Zapisany
    Mar 2009

Zolf. mastif to pies który , potrzebuje doświadczonego pana o mocnej psychice. Nie jest to też pies tani w utrzymaniu ( przez wzgląd na gabaryty) Po tym co piszesz, proponuję jednak poszukać psa innej rasy( mniejszego , bardziej zależnego od człowieka, ) Mastify to piękne dostojne psy , ale nie dla każdego.